Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak

adres_kitap

PATENTLE KAZANMAK! Kitabı ÇIKTI!

          
        

 

Google Grupları
TÜRKiYE PATENT HAREKATI
Bu grubu ziyaret et

Biliyor musunuz?

BULAŞIK MAKİNASI
BULAŞIK MAKİNASI  
19. yüzyılın son 30 yılında, 30'u aşkın amerikalı kadın, bulaşık makinesi için patent aldı. En başarılı olan ve ticari üretimi yapılan ilk makineyi Josephine Cochran icat etti; Cochran patent başvurusunu 1885'te yapmıştı.

Audi’ye TT Davası

Özel yapım araçlar üreten TT Motor Anonim Şirketi’nin sahibi Tarhan Telli, Audi ile mahkemelik oldu. TT markasının isim hakkı için Audi’ye dava açan Telli, ‘Bu dava bizim için gurur meselesi’ dedi.

Alman ​Audi ile özel yapım araçlar üreten TT Motor Anonim Şirketi mahkemelik oldu. TT Motor Anonim Şirketi'nin sahibi Tarhan Telli, TT markasının isim hakkı için Audi ile Türk Patent ve Marka Kurumu'na dava açtı. TT'nin kendi isminin baş harfleri olduğunu belirten Telli, "Bu dava bizim için gurur meselesi" dedi. Telli, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: "Türkiye'nin kendi markalarının çıkarılması planlanırken, Tarhan Telli'nin baş harflerinden oluşan TT Custom, TT Motor ve TT Custom Choppers'ın marka isim hakları Türk Patent Kuruluşu tarafından Audi firmasına devredilmiştir..

 

Audi TT modeli yüzünden biz de hem patent kurumu hem de Audi'yi dava ettik. Marka ismiyle model isminin farkı bilinsin." Telli'nin ünü Türkiye'yi de aştı. Türk malı Chopper motosikletler ile markasını büyüten Telli, ürünlerini Hollywood stüdyolarına da sokmayı başardı. Sylvester Stallone, Jason Statham, Wesley Snipes gibi yıldızlar Telli'nin motosikletlerini kullandı. Tarhan Telli, şu sıralar Şeyh Sultan Khalifa Bin Nahyan için motosiklet tasarlıyor..

 

Makaleler

Türkiye'deki patent başvuruları ne orandadır?
Patent konusu henüz Türk işadamının ve sanayinin gündemine girmedi. Türkiye ’nin AB sürecindeki en önemli konularından bir tanesi bu olacaktır. Rekabetin hızla yaşandığı günümüzde firmaların Avrupalı rakipleri karşısındaki en zayıf noktası bu konudaki bilgi eksikliğidir.
Devamını oku...

 

Makaleler

Taklit değil yenilik yapan ülke olmalıyız
Adres Patent markalarıyla tanınan bir ülke olmak için kolları sıvadı. Türkiye'de tescilsiz marka kalmasın” ilkesiyle yola çıkan bir grup avukatın oluşturduğu Adres Patent, şimdi dünyaya açılıyor. Telif hakları konusunda uzman olan Av. Ali YÜKSEL-Av. Hilmi ÖZALP Hukuk Bürosu avukatları tarafından
Devamını oku...