Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak

adres_kitap

PATENTLE KAZANMAK! Kitabı ÇIKTI!

          
        

 

Google Grupları
TÜRKiYE PATENT HAREKATI
Bu grubu ziyaret et

Biliyor musunuz?

BULAŞIK MAKİNASI
BULAŞIK MAKİNASI  
19. yüzyılın son 30 yılında, 30'u aşkın amerikalı kadın, bulaşık makinesi için patent aldı. En başarılı olan ve ticari üretimi yapılan ilk makineyi Josephine Cochran icat etti; Cochran patent başvurusunu 1885'te yapmıştı.

Samsung'a Patent Davasında Büyük Şok

Bugüne kadar birçok patent davasıyla adı anılan Güney Koreli teknoloji üreticisi Samsung, Teksas’ta görülen dava sonucunda Kore Yüksek Bilim ve Teknoloji Enstitüsüne 400 milyon dolar ödemeye mahkûm edildi. Samsung, karara itiraz edeceğini beyan etti.

Güney Koreli üniversite, FinFet adındaki işlemcilerin daha küçük, etkili ve güçlü olmasını sağlayan teknolojinin patentinin, Samsung, Qualcomm ve GlobalFoundires tarafından ihlal edildiği söyleyerek, Teksas’ta dava açmıştı. Bir süredir devam eden davada bugün itibarıyla jüri kararını verirken, Samsung’un 400 milyon dolarlık ödeme yapması istendi. Davalık olan Qualcomm ve GlobalFoundries ise patenti ihlal etmekten suçlu bulunmalarına rağmen herhangi bir para cezasına çarptırılmadılar.

 

Jüri başkanı tarafından yapılan açıklamayla Samsung’un patenti “bilinçli” olarak ihlal ettiği belirtildi. Verilen bilinçlilik kararının ardından hakimin verilen cezayı üç katına kadar arttırmasının önü açılırken, Samsung’un Apple davasına benzer bir sonuçla karşı karşıya kalabileceği hatırlatıldı.

 

Samsung tarafından yapılan açıklamadaysa patentin ihlal edilmesi gibi bir durumun olmadığı, davaya konu olan teknolojiyi geliştirmek için üniversiteyle birlikte çalışıldığı dile getirildi. Şirket kararla ilgili hayal kırıklığına uğradığını söylerken, “Temyiz dahil makul bir sonuç elde edene kadar bütün seçenekleri değerlendireceğiz” açıklamasında bulunuldu.

 

Kaynak: RAMAZAN TUGAY KAHRAMAN - tamindir.com