Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak

adres_kitap

PATENTLE KAZANMAK! Kitabı ÇIKTI!

          
        

 

Google Grupları
TÜRKiYE PATENT HAREKATI
Bu grubu ziyaret et

Biliyor musunuz?

BULAŞIK MAKİNASI
BULAŞIK MAKİNASI  
19. yüzyılın son 30 yılında, 30'u aşkın amerikalı kadın, bulaşık makinesi için patent aldı. En başarılı olan ve ticari üretimi yapılan ilk makineyi Josephine Cochran icat etti; Cochran patent başvurusunu 1885'te yapmıştı.

Meizu Parmak İzi Okuyucu Sensörü Aldı

Akıllı telefon üretiminin Çin merkezli ismi olan Meizu, farklı bir parmak izi sensörü patenti alarak herkesi şaşkına çevirdi.

Akıllı telefon üretiminin önemli isimleri arasında yer alan Çin merkezli Meizu firması, geçtiğimiz günlerde ekran altı parmak izi okuyucu sensörü adına bir patent almıştı. Şimdilerde ise yeni bir patent başvurusunda bulunan şirket, bu sefer ise çerçevelere entegre olarak gelen sensörlerle parmak izinizi okuyacak olan bir sensör teknolojisine başvurdu.

 

Bu patent başvurusundan olumlu bir geri dönüş alan Meizu firması, bu sistemde ekran çerçevesine yerleştirdiği ultrason sensörler ile parmak izinin ekrana dokunulduğunda algılanmasını sağlıyor. Bundan sonrası standart parmak izi okuyucusu ile hemen hemen aynı ilerlerken, parmak izinin doğrulanması ardından ise kilit ekranı açılıyor.

 

Henüz şirket tarafından prototip çalışmaları gerçekleştirilen bu teknolojinin önemli bir yol daha kat etmesi gerekirken, çünkü günümüzdeki parmak izi okuyucu teknolojilerine göre oldukça avantajlı olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü günümüzde ekran çerçevelerinin inceltilmeye çalışıldığını düşündüğümüz de, bu sensörlerin ince çerçevelere nasıl konumlandıracağını da merak etmekteyiz.

 

Aslında bu teknolojinin patentini günümüzün ve gelişen teknolojinin durumuna göre alan şirket, bu durumu göz önünde bulundurmuş bile olabilir. Bakalım geliştirilen bu teknoloji ne kadar güvenli ve ne kadar hızlı çalışabilecek.

 

Makaleler

Patent Korumanın Önemi
İnsanoğlunun diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği düşünebilir bir varlık olmasıdır. Tarih boyunca insanoğlu düşünme eylemi sonucunda maddi ve manevi ihtiyaçlarını gidermeye yönelik ürünler geliştirir. İşte insan düşüncesinin ürünü olan bu yeniliklerin
Devamını oku...

 

Makaleler

Türkiye'deki patent başvuruları ne orandadır?
Patent konusu henüz Türk işadamının ve sanayinin gündemine girmedi. Türkiye ’nin AB sürecindeki en önemli konularından bir tanesi bu olacaktır. Rekabetin hızla yaşandığı günümüzde firmaların Avrupalı rakipleri karşısındaki en zayıf noktası bu konudaki bilgi eksikliğidir.
Devamını oku...