Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak

adres_kitap

PATENTLE KAZANMAK! Kitabı ÇIKTI!

          
        

 

Google Grupları
TÜRKiYE PATENT HAREKATI
Bu grubu ziyaret et

Burdur'un Tescilli Lezzetleri

 

“Burdur Ceviz Ezmesi” ve “Burdur Şiş Köftesi”ni tescil ettiren şehir olan Burdur’un Ticaret ve Sanayi Odası ile şehri ve YÖREX fuarını konuştuk. Bu sohbetimize Burdur’un tarihinden, yöresel ürünlerine ve pazar payına kadar birçok konu sığdırdık…

Bize kurumunuzu ve kendinizi tanıtır mısınız?

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası 1923 yılında Konya vilayetine bağlı olarak “Burdur Sancağı Ticaret ve Sanayi Odası” adı altında 1900’lü yılların başlarına kadar uzanmaktadır.  Milli mücadele döneminde faaliyetlerine ara veren Odamız; 1923 yılında merhum Şükrü BAYER ve arkadaşları tarafından yeniden faal hale getirilmiştir.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası 2600 üyesi, 13 meslek grubu, 30 Meclis, 9 Yönetim Kurulu üyesi ile Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf KEYİK başkanlığında hizmetini sürdürmektedir.

Kültürümüzün önemli parçası olan yerel ürünlerin korunmasıyla ilgili bölgenizde çalışma yapıyor musunuz?

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası; yerel ürünlerin korunması, gelecek kuşaklara aktarımı konusunda oldukça hassas davranmaktadır.

“BURDUR CEVİZ EZMESİ” VE “BURDUR ŞİŞ KÖFTESİ”

22.05.2008 Başvuru Tarihi, 117 Tescil numarası ile Yöresel ürünlerimizden “Burdur Ceviz Ezmesi” ile 09.08.2010 Başvuru Tarihi 155 Tescil numarası ile “Burdur Şiş Köftesi” ne Coğrafi işaret alınmak sureti ile gelecek kuşaklara kazandırılmıştır.

Gerek Coğrafi işaret alımı sürecinde ve gerekse Coğrafi İşaret alımı sonrasında yaptığımız tanıtımlarla hem bu ürünlerin imalatını yapan işletmelerin sayısı artmış, hem ciro ve karlılıklarında artış olmuştur.

ÇALIŞMASI SÜREN YÖRESEL ÜRÜNLER

Burdur Ticaret ve Sanayi odası olarak, Yöresel ürünlerimizden “Haşhaş Helvası” “Kenevir Helvası” “Kabak Helvası”  “ Sipsi” ve “Söğüt Domatesi” gibi ürünlerimize yönelik Coğrafi İşaretleme çalışmalarımız devam etmektedir.

Yöresel ürünlerimizin sürekliği, tanınırlığı, bilinirliği ancak Belgeleme ile olmaktadır. Bu sebeple Burdur Ticaret ve Sanayi Odası olarak; Coğrafi işaret gibi ürünlerin belgelenmesine desteğimiz devam edecektir.


Coğrafi işaretlerin önemiyle ilgili neler söylersiniz?

Yöresel ürünler, kültürümüzün bir parçasıdır.  Geçmişte önem arz etmiş ürün ve değerlerin gelecek kuşaklara aktarım öğelerinden biri de Coğrafi işaretlemeden geçmektedir.

“COĞRAFİ İŞARETLER ULUSLARARASI ARENADA PRESTİJ SAĞLIYOR”

Coğrafi işaretleme ile işaretlenmiş ürünler; ulusal ve uluslararası arenada genel kabul görmektedir. Hem o ürün, hem o ürünü üreten firma ve il, uluslararası arenada da prestij vesilesi olmaktadır.

Burdur’un turizmini de konuşalım isterim…

Turizm açısından Burdur’u konuşabilmek için Burdur’un geçmişine bakmak gerekmektedir.

Arkeolojik bulgulara göre antik dönemde “Pisidia” olarak adlandırılan bölgede yer alan Burdur İlinde “Paleolitik Çağ”dan bu yana yaşanıldığını göstermektedir. Yeşilova ilçesinin Başkuyu köyünde bulunan kaya resimlerinden anlaşıldığına göre Paleolitik Çağda bu bölgede ilk insanın varlığı anlaşılmaktadır.

Kökü bu kadar eskiye dayanan bir il olan Burdur son zamanlardaki kazılarla ortaya çıkan Ağlasun ilçesinde Sagalassos (M.Ö. 10000 Yıllara kadar uzandığı söylenmektedir), Gölhisar ilçesinde Kibyra antik şehir kazılarında ortaya çıkan 2000 yıllık çeşmeye yeniden hayat verilerek su akıtılma çalışmalarının başlayacağını söylememiş bölgenin önemini bir kez daha ortaya çıkarmaktadır.

Burdur; turizm açısından bakıldığında sırlar hazinesinin bulunduğu bir bölgede yer almaktadır. Her ne kadar Kültür Bakanlığı kazılarına devam ettirse de süreç ve imkan yetersizliği tarihin gün yüzüne çıkarılmasını biraz geciktireceğini söylemektedir.

Yöresel ürünlerinizin Türkiye ve dünyadaki pazar payınızdan söz eder misiniz?

Yöresel ürünlerimizin yıllık Yurt içi Pazar payı yaklaşık olarak 3.500.000.- TL olduğunu düşünüyoruz.

Coğrafi işaretlerin bölge halkına ve ticaret odasına katkısı var mıdır?

Coğrafi işaretin önemi ve ticarete katkısı konusunda bilgilendirmelerimiz sürekli bulunmaktadır. Yol gösterici yanımızı kullanmaktayız.

Coğrafi işaretlerinizi tescilledikten sonraki hedeflerini anlatır mısınız?

En güzel örnek, “Burdur Ceviz Ezmesi”dir. Coğrafi işaret alınmadan önce aylık 1000 kg olan üretim ve satış miktarı şu an aylık 15 tonu geçmiştir. Coğrafi işaretlenen ürünlerin gelecekte de var olacağını düşünmekteyiz.

İsterseniz YÖREX fuarıyla ilgili düşüncelerinizle röportajımızı tamamlayalım…

155 Bin ziyaretçisi ile 7. gerçekleştirdiğimiz Yörex Yöresel ürünler fuarı yurt içinde ciddi teveccüh bulmuş bir fuardır. Fuarın mimarlarının gayretleri ile sektörde yerini almıştır. Yörex Yöresel Ürünler fuarının kabuğunu kırıp yurt dışında Yöresel ürünlerden oluşan bir fuarın yapılması gerektiğine inanıyoruz.

BURDUR TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI YUSUF KEYİK’İ DE TANIYALIM. YUSUF KEYİK KİMDİR?

1961 Yılında Burdur’da doğdu.  İlkokulu Burdur Hüsnü Bayer İlkokulunu bitirince; hayat şartları onu iş hayatına sürükler.  Askerlik sonrasında baba mesleği nakliyecilikle iş hayatına atılır. Zaman içerisinde nakliyecilikte TIR filosu kurmuş, akaryakıt istasyonu işletmeciliği yapmıştır.  Halen Müteahhitlik ve Emlak Danışmanlığı işi ile uğraşmaktadır. 2002-2005 Seçim Döneminde Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nda Meclis üyeliği ile başlayan Odacılık hayatı 2005 yılından bu yana Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na uzanmıştır.  3 seçim döneminden bu yana görevi ifa etmektedir.

 

 

Makaleler

İkitelli markalaşmaya gidiyor
KOBİ şehri İkitelli OSB, yapısal dönemden yaşamsal dönüşüme geçti. Yaklaşık 20 yıldır devam eden kemikleşmiş sorunlarına tek tek çözüm bulan İkitelli OSB için 2007; üretim, ticaret, istihdam ve markalaşma yılı olacak. Yaklaşık 700 hektar alan üzerinde
Devamını oku...

 

Makaleler

Hijyenik Ürünler de Artık Küresel Isınmaya Duyarlı
Küresel ısınma ve buna bağlı olarak susuzluk tartışmalarının gündemden düşmediği bu günlerde Patent Hattı olarak, bu konuya duyarlı ürünler üreten Orjin Hijyen'in sahibi Adnan Ceyhan ile roportaj yaptık.
Devamını oku...