Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak

adres_kitap

PATENTLE KAZANMAK! Kitabı ÇIKTI!

          
        

 

Google Grupları
TÜRKiYE PATENT HAREKATI
Bu grubu ziyaret et

Türkiye'nin En Girişimci ve Yenilikçi 50 Üniversitesi Açıklandı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu'nda, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2016 sonuçlarını açıkladı. Türkiye'nin en girişimci ve yenilikçi üniversitesi Sabancı Üniversitesi oldu.

Bakan Özlü, "Girişimcilik ve yenilikçilik konularının Türkiye'nin en hayati gündem maddeleri arasında olduğunu düşünüyoruz. Girişimcilik ruhunu ve yenilikçilik kültürünü geliştirme noktasında da en çok üniversitelerimize güveniyoruz." dedi.

Türkiye'nin en büyük 10 ekonomiden biri olması için kurumların da dünya çapında lider kurumlara dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayan Özlü, özellikle üniversitelerin, dünya çapında bilim yapılan ve teknoloji üretilen merkezler haline getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Hükümet olarak üniversitelere çok büyük bir önem verdiklerini dile getiren Özlü, "Bu nedenle, Türkiye'nin bütün şehirlerine üniversiteler kazandırdık. Üniversitelerimizin fiziki imkanlarını ve araştırma altyapılarını güçlendirmek için çok önemli çalışmalar yaptık. Yürüttüğümüz çalışmalarda, hem akademisyenlerimize hem de öğrencilerimize yönelik birçok önemli destek ve kolaylığı hayata geçirdik. Özellikle de üniversite-sanayi iş birliği güçlendirecek çalışmalara ağırlık verdik. Zira Türkiye'nin ekonomik ve sosyal hedeflerine ulaşması için rekabetçi ve yenilikçi bir reel sektör oluşturmamız gerekiyor." diye konuştu.

Özlü, girişimcilik ve yenilikçilik konularının, Türkiye'nin en hayati gündem maddeleri arasında olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Girişimcilik ruhunu ve yenilikçilik kültürünü geliştirme noktasında da en çok üniversitelerimize güveniyoruz. Üniversitelerimizin sanayicilerimizle daha fazla iş birliği yapmalarını amaçlıyoruz. Üniversitenin kapısı sanayiciye, sanayicinin kapısı da üniversitelere açık olmalı. Üniversite, sanayicinin ihtiyaç duyacağı bilgiyi üretmeli. Sanayici, sorunlarını aşmak için üniversiteye başvurmalı. Yine akademisyenlerimiz, sanayinin içinde bulunmalı. Zira sadece üniversitede, sınıflarda, laboratuvarlarda çalışarak, ekonomik ve sosyal faydaya dönüşen nitelikli bilgi üretilemez."

Bakan Özlü, üniversite mezunu gençlerin girişimci ve yenilikçi bireyler olmasında da üniversitelere önemli bir sorumluluk düştüğünü belirtti.

"En Başarılı Üniversiteyi Ortaya Koymuyor"

Faruk Özlü, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’ne ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Beş yıl önce başlatılan endeks çalışmaları, bugün başta üniversitelerimiz ve öğrencilerimiz olmak üzere kamuoyu tarafından merakla beklenen bir sıralamaya dönüştü.

Şunu vurgulamam gerekiyor, bu endeks, üniversitelerin eğitim kalitesine göre sıralandığı bir liste veya en başarılı üniversiteyi ortaya koyan bir sıralama değildir. Bu endeks kapsamında dikkate alınan, sadece ve sadece üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarıdır.

Artık üniversitelerimiz için girişimci ve yenilikçi olmak, bir tercih meselesi değil, bir zorunluluktur. Biz de bu endeksi açıklayarak, üniversitelerimizi bu alanlara teşvik ediyoruz. Her üniversiteye, kendi durumunu diğerleriyle mukayese etme imkanı veriyoruz. Üniversitelerimize adeta bir ayna tutuyor, girişimcilik ve yenilikçilik alanında neyi doğru ve neyi yanlış yaptıklarını kendilerine gösteriyoruz.

Geride kalan yılların sıralamalarına baktığımızda şunu görüyoruz, bütün üniversitelerimiz, doğru adımları attıkları ve bu adımlarında ısrar ettikleri takdirde endekste yer buluyorlar."

Özlü'nün verdiği bilgilere göre, bu yıl endeks sıralamasına, öğretim üyesi sayısı 50'nin üzerinde olan 152 üniversite dahil edildi. Endeksin veri toplama sürecine 221 kurum katkı sağladı.

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2016 sonuçlarına göre ilk 50 üniversite şöyle:

En girişimci ve yenilikçi 50 üniversite

1-Sabancı Üniversitesi

2-Orta Doğu Teknik Üniversitesi

3-İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi

4-İstanbul Teknik Üniversitesi

5-Boğaziçi Üniversitesi

6-Koç Üniversitesi

7-Gebze Teknik Üniversitesi

8-Özyeğin Üniversitesi

9-İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

10-Yıldız Teknik Üniversitesi

11-TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

12-Selçuk Üniversitesi

13-Ege Üniversitesi

14-Erciyes Üniversitesi

15-İstanbul Şehir Üniversitesi

16-Gaziantep Üniversitesi

17-Hacettepe Üniversitesi

18-Çankaya Üniversitesi

19-Atılım Üniversitesi

20-Anadolu Üniversitesi

21-Gazi Üniversitesi

22-Ankara Üniversitesi

23-Abdullah Gül Üniversitesi

24-Uludağ Üniversitesi

25-Sakarya Üniversitesi

26-Dokuz Eylül Üniversitesi

27-Yeditepe Üniversitesi

28-Çukurova Üniversitesi

29-İzmir Ekonomi Üniversitesi

30-İstanbul Üniversitesi

31-Akdeniz Üniversitesi

32-Mersin Üniversitesi

33-Kocaeli Üniversitesi

34-Pamukkale Üniversitesi

35-Süleyman Demirel Üniversitesi

36-Bahçeşehir Üniversitesi

37-Fırat Üniversitesi

38-Karadeniz Teknik Üniversitesi

39-Yaşar Üniversitesi

40-Marmara Üniversitesi

41-Bursa Teknik Üniversitesi

42-Gaziosmanpaşa Üniversitesi

43-Okan Üniversitesi

44-İstanbul Bilgi Üniversitesi

45-Kadir Has Üniversitesi

46-Dumlupınar Üniversitesi

47-Türk Hava Kurumu Üniversitesi

48-Atatürk Üniversitesi

49-Başkent Üniversitesi

50-Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

 
 

Makaleler

İkitelli markalaşmaya gidiyor
KOBİ şehri İkitelli OSB, yapısal dönemden yaşamsal dönüşüme geçti. Yaklaşık 20 yıldır devam eden kemikleşmiş sorunlarına tek tek çözüm bulan İkitelli OSB için 2007; üretim, ticaret, istihdam ve markalaşma yılı olacak. Yaklaşık 700 hektar alan üzerinde
Devamını oku...

 

Makaleler

Burdur'un Tescilli Lezzetleri

 

“Burdur Ceviz Ezmesi” ve “Burdur Şiş Köftesi”ni tescil ettiren şehir olan Burdur’un Ticaret ve Sanayi Odası ile şehri ve YÖREX fuarını konuştuk. Bu sohbetimize Burdur’un tarihinden, yöresel ürünlerine ve pazar payına kadar birçok konu sığdırdık…

Devamını oku...