Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak

adres_kitap

PATENTLE KAZANMAK! Kitabı ÇIKTI!

          
        

 

Google Grupları
TÜRKiYE PATENT HAREKATI
Bu grubu ziyaret et

Biliyor musunuz?

BULAŞIK MAKİNASI
BULAŞIK MAKİNASI  
19. yüzyılın son 30 yılında, 30'u aşkın amerikalı kadın, bulaşık makinesi için patent aldı. En başarılı olan ve ticari üretimi yapılan ilk makineyi Josephine Cochran icat etti; Cochran patent başvurusunu 1885'te yapmıştı.

Karadenizli mucidin köy kaloriferi, hem evi hem cebi sıcak tutuyor
Karadenizli mucit Celal Köroğlu, ilk kez yassı boru kullanılarak `köy kaloriferi` adı verdiği kazanları faaliyete soktu. Peteklere bağlanıp evin her tarafını ısıtan sistem sayesinde 100 kilo yakıttan yüzde 94 oranında tasarruf sağlanıyor.
Ahşap ev ustası bir dedenin torunu, marangoz bir babanın oğlu olan Celal Köroğlu, daha önce emzik yaparken kazan üretimine geçti. Bu alanda 25 yıldır çalışan Köroğlu`nun geliştirdiği köy kaloriferi adı verilen sobalarda bir kaç işlem bir arada yapılabiliyor.
Köroğlu tarafından her bir parçası tasarlanan bu sobalar, hem kalorifer peteklerine bağlanarak evin tamamı ısıtılabiliyor, hem evin mutfak, banyo gibi kısımlarında sıcak su ihtiyacı karşılanıyor. Bu sobalar kendi kedine soğutma da yaparken, fırın olarak yemek pişirmek için ve ızgara yapımında da kullanılabiliyor. Köroğlu, bu kazanlarda verimi, yassı boru kullanarak sağladığını aktarıyor. Köroğlu`nun bu sitsem için yaptığı patent başvurusu için de işlemler son aşamaya geldi.
Köroğlu, tasarladığı kazanlarda mazot, odun, kömür ve fındık kabuğu gibi yakıtları verimli bir şekilde yakmanın mümkün olduğunu belirterek, `Tüm kazanlarda 100 kilo yakıttan 30-40 kilosu ziyan olurken, ben bu zaiyatı sadece 6 kiloya kadar düşürdüm. Yaptığım bir ölçümde 60 derecede yanan bir kazanın bacasındaki ısı 390 derece olarak ölçülürken, kazanda 60 derece sıcaklıkta baca ısısı 80 derece olarak ölçüldü. Aradaki farka bakarak hangi kazanın daha verimli olduğunu görebiliriz.` dedi.
Köroğlu, kazanlarında odun gibi yakacakları atmanın ve bunların küllerini toplamanın da kolay olduğunu dile getiren Köroğlu, `Ben başka kazanları kötülemek, kendi kazanımı övmek için de bunları anlatmadım. Ama çok büyük bir zayiat var, buna dikkat çekmek istiyorum. Ben bu tasarrufu yassı boru kullanarak sağladım. Bunun için de gereken başvuruları yaptım. Bu kazanlar çevreyi kirletmez, boş yere yakıt tüketmez. Kazana da su doldurmaya gerek yoktur, otomatik olarak ihtiyacı olan suyu kendisi çeker. Ayrıca, aşırı ısınmayı önleyici otomatik soğutma sistemi de var.` diye konuştu.
Türkiye genelinde kendi tasarımı olan sobaların kullanılması halinde bir yılda 20 milyon ton yakıt tasarrufu sağlanacağını aktaran Köroğlu, bunun da değerinin dünyada en çok fındık üretiminin yapıldığı Ordu`da 50 yılda toplanan fındığa eşit olduğunu söyledi. Köroğlu, para peşinde olmadığını, üretim sözü verilirse projelerini imalatçılara verebileceğini sözlerine ekledi.
 

Makaleler

İkitelli markalaşmaya gidiyor
KOBİ şehri İkitelli OSB, yapısal dönemden yaşamsal dönüşüme geçti. Yaklaşık 20 yıldır devam eden kemikleşmiş sorunlarına tek tek çözüm bulan İkitelli OSB için 2007; üretim, ticaret, istihdam ve markalaşma yılı olacak. Yaklaşık 700 hektar alan üzerinde
Devamını oku...

 

Makaleler

Patent Korumanın Önemi
İnsanoğlunun diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği düşünebilir bir varlık olmasıdır. Tarih boyunca insanoğlu düşünme eylemi sonucunda maddi ve manevi ihtiyaçlarını gidermeye yönelik ürünler geliştirir. İşte insan düşüncesinin ürünü olan bu yeniliklerin
Devamını oku...