Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak

adres_kitap

PATENTLE KAZANMAK! Kitabı ÇIKTI!

          
        

 

Google Grupları
TÜRKiYE PATENT HAREKATI
Bu grubu ziyaret et

Neden Patent?
Ülkemizde insanların ürettikleri mallarını koruma kavramı daha yeni yeni insanların kafasında oluşmaktadır. Bu yüzden olsa gerek ülkemizde ki patent sayıları
diğer gelişmiş ülkelerin patent sayılarının yanında komik rakamlar olarak gözükmektedir. Örneğin ABD de 2006 yılında çıkan patent sayısı 50 000 civarında iken Almanya’da 16 000 Japonya’da 27 000 Türkiye’de bu sayı 3 000 civarına kadar düşmektedir. Bunun en büyük nedeni insanlarımızın özelliklede üreticilerimizin ürettikleri malzemeleri koruma altına almamaları ve bu konuya yabancı olmalarından kaynaklanmaktadır.
İşte bu noktada özellikle ürünlerinin koruma altına alınmasının önemini anlamış olan buluş sahipleri direk buluşlarını koruma altına alarak bunun kendilerine sağladığı avantajları sonuna kadar kullanmaktadırlar. Başvurusu yapılıp yayına çıkan patentleri kontrol ederek veya vekilleri bulunduğu patent firmalarından kendi ilgi alanları doğrultusunda yayına çıkan patentleri isteyerek böylece sektörünü en önden takip etmekte ve gelişmeler karşısında önceden haberdar olarak bunlara karşı şirketini hazırlıklı bulundurmaktadır. Buda üretimini yaptığı malzemenin gelecekte ne gibi gelişmelere uğrayacağı konusunda üreticiye bilgi vermekte ve ufkunu açmaktadır.
Koruma konusunda 3 farklı yol bulunmaktadır. Bunlar Türkiye’de incelemeli patent, incelmesiz patent ve faydalı model olarak yapılmaktadır. Burada incelemeli ve incelemesiz patent yeni buluşlar için belge verilip faydalı model ise bulunmuş bir ürünün üzerinde geliştirmeler yaparak alınan belgedir. Burada önemli hususlardan biri bu koruma amaçlı belgelerin koruma süreleridir. Bunlar incelemeli patentte 20, inlemesiz patentte 7, faydalı modelde 10 yıldır. Bu süre başvuru yapıldığı andan başlamaktadır. Çünkü buluş dosyanızın Türk Patent Enstitüsüne giriş anından itibaren dosyanız koruma altına alınmış olur. Giriş saati bile çok önemlidir bu yüzden.
Peki ürününüzü korumak size ne gibi faydalar sağlamaktadır. O kadar emek harcayıp belge alıyorsunuz peki getirisi nedir? Doğal olarak insanın aklına bu sorular gelmektedir. Bunun tek bir cevabı var aslında sizin sırtınızdan para kazanılması engellemektir. Buradaki amaç sizin buluşunu yaptığınız bir ürünün piyasada sizden izinsiz başkalarının üretimini yapmasını engellemektir, buda size piyasada tek el olarak bulunma ve o piyasaya sizin yön vermenizi sağlamaktadır. Tabi buda her üreticinin hayalidir. İşte bu hayallerinize ulaşmak için öncelikle buluşunu veya geliştirmesini yaptığınız ürünleri kesinlikle koruma altına almak gerekmektedir.
Patent. Müh. Onur DİLMAÇ
Metalurji ve Malzeme Mühendisi
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız
 

Makaleler

Patent Korumanın Önemi
İnsanoğlunun diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği düşünebilir bir varlık olmasıdır. Tarih boyunca insanoğlu düşünme eylemi sonucunda maddi ve manevi ihtiyaçlarını gidermeye yönelik ürünler geliştirir. İşte insan düşüncesinin ürünü olan bu yeniliklerin
Devamını oku...

 

Makaleler

Etme bulma dünyası
Kotalar öyle veya böyle kalkacak. Bundan kaçış yok. Çin, Hindistan, Pakistan ve Endenozya vb. Uzakdoğu ülkeleri dünya piyasasına girecekler, pazar payları dengesini de altüst edecekler. Her ne kadar uzmanlar, yetkililer, politikacılar tersi açıklamalar yapsalar da bu böyle olacak.
Devamını oku...