Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak

adres_kitap

PATENTLE KAZANMAK! Kitabı ÇIKTI!

          
        

 

Google Grupları
TÜRKiYE PATENT HAREKATI
Bu grubu ziyaret et

Tescilsiz marka ile ihracatın riskleri.
İhracat yapan firmalarımızın, ihracat yaptıkları ya da faaliyette bulundukları ülkelerde markalarını tescil ettirmeleri veya diğer bir deyişle tescilli markalarlar ile ihracat yapmaları konusunda göstermiş oldukları bilinç her geçen gün hız kazanıyor.
Ürettikleri ürün veya hizmetleri uluslararası alanda piyasaya sunan marka sahipleri, gümrüklerde mallarına el konmaması veya sorunsuz ihracat yapabilmek için markalarını ihracat yaptığı ülkelerde de tescil ettirmek zorundadır. Ayrıca Dış Ticaret Müsteşarlığı ile KOSGEB’in bu hususta sundukları Teşvik Paketleri de marka sahiplerini markalaşma ve ticari riskleri ortadan kaldırma noktasında maddi ve manevi olarak desteklemekte ve teşvik etmektedir…
 
Türkiye ’nin de 1999 yılında üyesi olduğu Madrid Protokolüne 03.09.2009 tarihi itibari ile Mısır ’da katılmış olup, bugün itibari ile Madrid protokolüne üye ülke sayısı 79’a yükselmiştir. Bu sayı artmaya devam edeceği de bilinmektedir.
Bununla birlikte protokol dışında kalan ülkelere yapılan başvurulardaki sürelerin uzun ve meşakkatli olması üstelik maliyetlerin çokluğu da göz önünde bulundurulduğunda Madrid Protokolünün önemi ve değerli daha fazla anlaşılıyor.
Marka sahiplerinin ticari pazar olarak tercih ettikleri pek çok ülkeyi bünyesinde barındıran Uluslararası Madrid Protokolü Sistemi en çok tercih edilen sistem olma özelliğini korumaktadır. Marka sahiplerine aynı anda birden fazla ülkede başvuru yapabilmeleri konusunda zaman ve maliyet açısında avantajlar sağlayan bir sistem olma özelliğini, yapılan başvuru sayılarındaki artışla da göstermektedir.
Markaların öncelikle ülkemizde tescil edilmesi ne kadar önemli ise ihracat yaptığınız, kısa veya orta vadede yapacağınız veya yapmayı planladığınız ülkelerde de tescil edilmesi son derece önemlidir. Yurt dışında markaların tescil edilmesi sadece sorunsuz ihracatın bir önlemi olarak görülmemelidir. Taklitle mücadelenin, haksız rekabetin veya yaptığımız yatırımların karşılığını tam olarak alabilmek için markanızı tescil ettirmeniz ve tescilli markalar ile ihracat yapmanız son derece önemlidir.
Gerek yurt içi gerekse yurt dışında yapmış olduğunuz yatırımların üçüncü şahıslar tarafından taklit edilmesi unutmayın ki size sadece para kaybettirmeyecektir. Kaybedilen paranın yanı sıra ürün kalitenizdeki farklılık; İtibarınız ve hatta ihracat yaptığınız ülkede tescil ettirmediğiniz bir markanın bir başkası tarafından tescil edilerek sahibi olduğunu isim ile o ülkeye girememeniz bile size çok ciddi fırsatlar kaybettirecektir. Hatta tescilli markanızın benzerlerine karşı yürüteceğiniz takip işlemi daha size ileride mahkeme salonlarında kaybedeceğiniz zamanın yanı sıra ciddi miktarlarda para ve itibar kaybettirecektir. 
Dolayısı ile üretim yapmadan önce veya ihracat yapacağınız ülkelerde markanızın tesciline ayıracağınız zaman ve para kaybedeceğiniz fırsat, değer ve paraların yanında çok küçük bir detay olacaktır.
Markasız İhracat risktir.
Riskleri ortadan kaldırmak, sorunsuz ihracat yapmak markanızın yurt içi ve yurt dışında başkaları tarafından taklit edilmesini istemiyorsanız! Tescil işlemlerinizde mutlaka konusunda yetişkin bir kadrosu olan vekil firma ile çalışın.
Esra ÇAĞATAY
Marka ve Patent Danışmanı
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız
 

Makaleler

Türkiye'deki patent başvuruları ne orandadır?
Patent konusu henüz Türk işadamının ve sanayinin gündemine girmedi. Türkiye ’nin AB sürecindeki en önemli konularından bir tanesi bu olacaktır. Rekabetin hızla yaşandığı günümüzde firmaların Avrupalı rakipleri karşısındaki en zayıf noktası bu konudaki bilgi eksikliğidir.
Devamını oku...

 

Makaleler

Taklit değil yenilik yapan ülke olmalıyız
Adres Patent markalarıyla tanınan bir ülke olmak için kolları sıvadı. Türkiye'de tescilsiz marka kalmasın” ilkesiyle yola çıkan bir grup avukatın oluşturduğu Adres Patent, şimdi dünyaya açılıyor. Telif hakları konusunda uzman olan Av. Ali YÜKSEL-Av. Hilmi ÖZALP Hukuk Bürosu avukatları tarafından
Devamını oku...