Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak

adres_kitap

PATENTLE KAZANMAK! Kitabı ÇIKTI!

          
        

 

Google Grupları
TÜRKiYE PATENT HAREKATI
Bu grubu ziyaret et

Taklit değil yenilik yapan ülke olmalıyız
Adres Patent markalarıyla tanınan bir ülke olmak için kolları sıvadı. Türkiye'de tescilsiz marka kalmasın” ilkesiyle yola çıkan bir grup avukatın oluşturduğu Adres Patent, şimdi dünyaya açılıyor. Telif hakları konusunda uzman olan Av. Ali YÜKSEL-Av. Hilmi ÖZALP Hukuk Bürosu avukatları tarafından
2000 yılında kurulan Adres Patent Marka ve Fikir Hakları Ltd. Şti., Patent, ve Faydalı model tescili, tasarım tescili, lisans sözleşmeleri, taklit edilen marka, patent ve tasarımların korunması işlemlerini takip ediyor. Aynı zamanda yurt dışında patent ve marka işlemlerini de yürütüyor. 
Firma Genel Müdürü Av. Ali Çavuşoğlu, şirketin çalışma prensiplerini şöyle özetliyor: “Marka araştırmalarını ücretsiz yapıyoruz. Müraacatını yaptığımız markalar iptal edildiği takdirde, yeni marka başvurusu için vekalet ücreti almıyoruz. Müşterilerimize yeni markalar önererek, marka oluşturmalarına yardımcı oluyoruz. Türkiye'yi markalarıyla tanınan bir ülke yapmak istiyoruz.” Özellikle sahte patent vekilleri konusunda da firmaları uyaran Çavuşoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sahte ve merdiven altı marka patent vekillerinin olmayacak rakamlara marka patent tescil işlemi yapması, çoğu vekil firmayı iş alamam korkusuyla fiyat düşürmeye itti. Fiyat düşürerek rekabet etme yerine doğru, profesyonelce sunulacak hizmetle tanınmalı, marka olunmalıdır.”
ÜCRETSİZ SEKTÖR SİTELERİ
İllere ve Sektörlere yönelik hizmet sunan web sitelerinden de bahseden Çavuşoğlu, var olan marka ve patent bilincini arttırmak ve değer katmak amacıyla hizmet sunmayı amaçladıklarını ifade etti. Markaların ve patentlerin duyurularının, haberlerinin yayınlandığı; illerin yöresel değerlerini korunması ve KOBİ 'leri Marka, Patent tescili konularında bilinçlendirmeyi amaçlayan bir bilişim portalı. İşte ücretsiz siteler:  www.adrespatent.com, www.markaturk.com, www.gidamarka.com, www.sivasmarka.com, www.patenthatti.com, www.mobilyamarka.com, www.izmirmarka.com,
 

Makaleler

İhracatta Patentin Önemi
Buluşların korunmasını sağlayan patent sistemi günümüzde dünyadaki hemen her ülkenin katıldığı ortak uluslararası antlaşmalarla hukuki bir düzene oturtulmuştur. Ancak uluslararası hükümler çerçevesinde düzenlenen antlaşmaların yanında her ülke kendi kanunlarına uygun şartlar içerisinde patentler hakkında düzenlemelerde bulunmuştur.  
 
 
Devamını oku...

 

Makaleler

Faydalı Model Belgesi
Küçük buluşlar için alınan faydalı model belgesi 10 yıllık korumayı sağlıyor. Bu faydalı model belgesi için herhangi bir araştırma ve incelemeye yapılmadan sadece müracaat ederek ilana açılıyor.Bu ilan süresinden sonra belgeye bağlanıyor. Yaklaşık 12 ayda bu belgeyi alabiliyorsunuz. Bu da Türkiye ’de en çok tercih edilen müracaat şeklidir.
Devamını oku...