Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak

adres_kitap

PATENTLE KAZANMAK! Kitabı ÇIKTI!

          
        

 

Google Grupları
TÜRKiYE PATENT HAREKATI
Bu grubu ziyaret et

Türkiye'deki patent başvuruları ne orandadır?
Patent konusu henüz Türk işadamının ve sanayinin gündemine girmedi. Türkiye ’nin AB sürecindeki en önemli konularından bir tanesi bu olacaktır. Rekabetin hızla yaşandığı günümüzde firmaların Avrupalı rakipleri karşısındaki en zayıf noktası bu konudaki bilgi eksikliğidir.
Patent arşivinin ne olduğunu bilen firmalar kesinlikle patent kültürünün gelişmesinde avantajlı bir konuma gelecektir.  Türk Patent Ofisi Başkanlığı arşivinde onbinlerce patent mevcuttur. Türkiye ’nin 1 Kasım 2000’de dahil olduğu Avrupa Patent Sözleşmesi ile Avrupa Patent Ofisi’nin veri kayıtlarına ulaşma imkanı vardır. Bu patent arşivinde de yaklaşık 40 milyon veri vardır. Hangi sektörden olursa olsun sanayicimiz www.espace.net sayfasına ulaşarak kendi sektörüyle ilgili hangi patentlerin var olduğunu öğrenme şansı vardır. Patent bir yarışı bereberinde getirecektir. Bu yarışın içinde olmayan firmaların ayakta kalma şansları çok azdır. Çünkü ihracat yapmak istediğimizde karşımıza çıkan en büyük silah Avrupalı rakiplerin ellerindeki patenttir. 
Bugün Türkiye ’de malesef çok az sayıda patent var. Yerli yıllık başvuru sayıları 500 civarında… Diğer ülkelere kıyasla mesela Japonya’da bu sayı yıllık 350-400 bin civarında, ABD’de 250 binden fazla, Almanya’da 100 binin üzerinde… Bu sayılar patent kültürünün ülkemizde henüz gelişmediğini gösteriyor. Büyük çalışmalarla kendimizi korkutmayalım. Yeni, küçük buluşlar da patent olabiliyor. Bizde kavram genellikle şu şekilde karıştırılıyor; patent olması için çok ciddi, çok büyük bir olayın olması lazım, böyle birşey yok.
Fason Üretimde Çin Tehditi
Türkiye ’deki bir diğer dezavantaj fason üretim… Aslında Türk sanayicisi fason üretim alanında tehdit altındadır. Çin tehditinde en çok zararı fason üretim yapanlar görüyor. Çünkü maliyet ön planda oluyor. Bugün çok ünlü markalara fason üretim yapabiliriz. Ama yakın gelecekte bu rekabet avantajını kaybettiğimiz zaman bizi terkedeceklerdir. Onun için eğer kapasitemiz markalı ürün üretiminin tamamını kapsamıyorsa bunu belli bir oran dahilinde kendi markamıza yatırım yaparak yavaş yavaş terketmek zorundayız. Fasonculuk artık hiçbir zaman bizim gibi bir ülke için tercih edilebilir bir yol değildir. Artık kendi markamıza yatırım yapma zamanı gelmiştir.
Bir diğer konu da markaların gelecek dönemler için önemini her yönüyle markayı değerlendirmek gerekir. Bugün dünyadaki birçok markaya baktığımızda esas üretim alanları dışında bu markayı farklı alanlarda kullanarak , kullandırarak veya ürün çeşitlemesine giderek daha büyük gelirler elde etme çabası içindeler. Bugün “Bvulgari” dediğimizde Bvulgari’yi sadece mücevherat alanında değil; giyim, parfüm veya aksesuvar alanlarında görebiliyorsunuz. O zaman Türk sanayicisi artık markasını farklı alanlarda kullanması gerekir ki daha büyük gelirler elde edebilsin. Dünya markası bu şekilde olunabilir. Türk malları markalı ürünlerle Türkiye ’yi temsil ettiklerinden dolayı Türkiye ’nin ticari elçileri olarak  dünyanın her yerinde bulunması, ülkemiz adına yapılmış bir reklamdır aynı zamanda.
Endüstriyel tasarım konusunda ülkemiz nerededir?
Endüstriyel tasarım 1995’te ülke gündemine girmiş bir konudur.  5 yılda bir yenilenmek üzere 25 yıllık bir korumayı içermektedir. Endüstriyel tasarım için dünyada yeni ve özgün olmak şartı vardır. Yeni ve özgün bir tasarımı korumakla hukuksal açıdan rakiplerimiz karşısında bir üstünlük sağlamış oluyoruz. Türkiye ’de en çok başvuru yapılan endüstriyel tasarım alanları desenler, mobilya, cam eşya, ayakkabı tasarımlarıdır. Türkiye  aslında mücevherat, mobilya, tekstil konusunda üstünlüğünü sürdürebilir. Bunu eğer Avrupa ülkelerinden alacaksak  Avrupa Tasarım Tescil Sistemi var. Yaklaşık 5 bin dolarlık bir maliyetle AB ülkelerinde tescil almak mümkündür.
Ali ÇAVUŞOĞLU
Genel Müdür
Adres Patent Ltd. Şti.
 

Makaleler

Sanayinin rekabeti olmasında Patent, Marka ve Faydalı Model Tasarımının rol nedir?
Gerek patent, gerek marka ve faydalı model sanayide özgün üretimin, farklılığın ortaya koyduğu rekabet üstünlüğü yakalamanızı sağlar. Bugün Türk sanayicisini, başta Çin olmak üzere Uzakdoğu ülkeleri ciddi olarak tehdit etmektedir. Özellikle ABD ve AB ülkelerine yakın olması
Devamını oku...

 

Makaleler

Düşünelim Yeter!
Buluş, YENİ BİR DÜŞÜNCE, yeni bir yöntem yahut yeni bir aygıt demektir. Bu yeni düşünce ve yöntemlerle birçok problemin çözümü ortaya çıkabilir ya da eski problem çözücüler geliştirilebilir. Yani BULUŞ yapmak düşünce ile başlar.
Devamını oku...