Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak

adres_kitap

PATENTLE KAZANMAK! Kitabı ÇIKTI!

          
        

 

Google Grupları
TÜRKiYE PATENT HAREKATI
Bu grubu ziyaret et

Çelik devi İÇDAŞ'ın yeni tesislerini açıyor
Demir çelik sektöründe Türkiye’nin en büyük özel sektör kuruluşu olan İÇDAŞ’ın Çanakkale’deki yeni entegre tesislerini yarın saat 17.00’de Başbakan Recep Tayip Erdoğan açıyor. Haliç'te Aslan Ailesi tarafından 1880 yılında gemi tamiri ve servisi işleri yapmak üzere kurulan İÇDAŞ,
bugün üretim kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük “özel sektör” çelik üreticisi konumunda olan büyük bir şirket. 128 yıl önce Haliç Tersanesi’nde bir kızak kurarak sektöre giren Derbederoğlu Koca Mustafa Bey’in başlattığı küçük iş günümüzde milyar dolarlarla ölçülen dev bir işletmeye dönüştü. Bugün üçüncü kuşak temsilcilerinin devraldığı bayrakla Çanakkale’yi üretim üssüne çeviren İÇDAŞ’ın yeni entegre tesislerini yarın (18 Mart 2008) saat 17.00’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan törenle açarak ülke ekonomisine, istihdamına, üretimine güç katacak.
Çanakkale’de 2007 yılı sonu itibariyle 1 milyar 700 milyon dolarlık yatırımı gerçekleştirerek işletmeye alan İÇDAŞ, bölgeye 2010 yılı sonuna kadar 4.800 milyon doları bulacak yatırım yapmayı planlıyor. Bugün itibariyle Çanakkale’de 5 bin 700 çalışanı bulunan İÇDAŞ, 2010’da istihdamını 11 bine çıkarmayı hedefliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın açılışını gerçekleştireceği tesislerle birlikte Çanakkale’de demir çelik, enerji üretimi, gemi inşa ve liman işletmelerinde faaliyet gösterecek İÇDAŞ, ayrıca pilotaj ve römorkaj, kara ve deniz taşımacılık, gemicilik, brokerlik, sigorta aracılık, dış ticaret, turizm, inşaat, enerji alanlarında da faaliyet gösteriyor. 
Hedef 3.3 milyar dolar ciro
İÇDAŞ, İSO belirlemelerine göre Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu arasında “genel sıralamada” 2006 yılında ise 13’üncü sırada, “Türkiye'nin en fazla ihracat yapan kuruluşları arasında” ise yine aynı yıl 11’inci sırada yer aldı. İÇDAŞ A.Ş.'nin grup şirketleriyle birlikte 10 bine yakın çalışanı bulunurken, kuruluş halen İstanbul ve Çanakkale' de üretim faaliyetlerini sürdürüyor. İÇDAŞ, 2008 yılında 1 milyar 200 milyon dolar ihracat, 3 milyar 300 milyon dolar ciro hedefi  ile şirket sıralamalarında daha üst noktalarda yer almayı planlıyor.
 

Makaleler

Tescilsiz marka ile ihracatın riskleri.
İhracat yapan firmalarımızın, ihracat yaptıkları ya da faaliyette bulundukları ülkelerde markalarını tescil ettirmeleri veya diğer bir deyişle tescilli markalarlar ile ihracat yapmaları konusunda göstermiş oldukları bilinç her geçen gün hız kazanıyor.
Devamını oku...

 

Makaleler

Gâvur icadı
Ülkemizin buğday ambarı İç Anadolu ovasına biçerdöğer 70'li yıllarda girdi. 80'li yıllarda yaygınlaştı. Hüseyin Rahmi'nin romanlarında okuduğumuz 'gâvur icadı' tepkisini veren kuşaklar da o dönemlerde hâlâ 'tedavülde' idi. Meğer biçerdöğerin patenti Amerika'da 21 Haziran 1834'te tescil edilmiş imiş. Türk Patent Enstitüsü'nün
Devamını oku...