Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak

adres_kitap

PATENTLE KAZANMAK! Kitabı ÇIKTI!

          
        

 

Google Grupları
TÜRKiYE PATENT HAREKATI
Bu grubu ziyaret et

Biliyor musunuz?

Yazarkasa
YAZAR KASA 
Yazar kasayı 1879'da bir bar sahibi olan James Ritty icat etti. Yazar kasanın icadını, eli uzun bar personeline bir Avrupa seyahatine ve gemi uskur şaftının devir saysısını ölçmeye yarayan buluşa borçluyuz.

Arçelik, uluslararası patent liginde 35 sıra çıktı,101'inci oldu.
 Arçelik, dünyada en çok patent başvurusu yapan ilk 500 şirket içinde birçok devi geride bırakarak Google'ın ardından 101'inci sıraya yerleşti Koç Topluluğu şirketlerinden Arçelik A.Ş., 2007 yılında gerçekleştirdiği
143 uluslararası başvuruyla dünya çapında en çok başvuru yapan ilk 500 şirket arasında 35 sıra yükselerek, 101'inci sıraya yerleşti ve listede yer alan tek Türk şirketi oldu.
İlk 100'de dev global şirketlerin açıklandığı listede, Arçelik, birçok önemli uluslararası şirketi geride bırakarak Google'ın ardından 101. sırada yer aldı. Patent Şampiyonları Ligi'nde devlerin arasına giren tek Türk şirketi olan Arçelik, Avrupa Komisyonu raporuna göre Ar-Ge'ye en fazla kaynak ayıran 1.000 dünya şirketi arasındaki tek Türk şirketi.
Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, "Dünya Fikri Haklar Örgütü tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan verilere göre, 2007'de dünya genelinde patent başvuru sayısı 156 bin 100 adeti bularak, 2006'ya göre yüzde 4.7 artarak rekor düzeye çıktı. Türkiye ise yüzde 10'luk bir artış ve 296 başvuruyla dünyada en çok uluslararası patent başvurusu yapan ülkeler sıralamasında 30. sırada yer aldı. Arçelik, 143 başvuruyla Türkiye'nin dünya ligindeki bu konumuna katkıda bulunmaktan dolayı gurur duyuyor" dedi.
Özdemir, "Türkiye'den Dünya Fikri Haklar Örgütü'ne yapılan patent başvurularının yüzde 45'inin sahibi olan Arçelik'in bu başarısı, patent ve sınai mülkiyet haklarına verdiği önemin ve aynı zamanda 1990'lı yıllardan beri Ar-Ge'ye ve teknolojiye yaptığı yatırımların bir sonucudur. Arçelik'in başarısındaki en önemli faktörlerden biri, teknoloji ve yenilik yaratabilme gücüdür. Sahip olduğumuz teknoloji ve geliştirdiğimiz ürünlerle standartları takip eden değil, standartları oluşturan bir şirketiz. Türkiye'nin en yaratıcı ve seçkin mühendislerinden oluşan 550 kişilik Ar-Ge ekibimiz var" dedi.
 

Makaleler

Türkiye'deki patent başvuruları ne orandadır?
Patent konusu henüz Türk işadamının ve sanayinin gündemine girmedi. Türkiye ’nin AB sürecindeki en önemli konularından bir tanesi bu olacaktır. Rekabetin hızla yaşandığı günümüzde firmaların Avrupalı rakipleri karşısındaki en zayıf noktası bu konudaki bilgi eksikliğidir.
Devamını oku...

 

Makaleler

Sanayinin rekabeti olmasında Patent, Marka ve Faydalı Model Tasarımının rol nedir?
Gerek patent, gerek marka ve faydalı model sanayide özgün üretimin, farklılığın ortaya koyduğu rekabet üstünlüğü yakalamanızı sağlar. Bugün Türk sanayicisini, başta Çin olmak üzere Uzakdoğu ülkeleri ciddi olarak tehdit etmektedir. Özellikle ABD ve AB ülkelerine yakın olması
Devamını oku...