Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak

adres_kitap

PATENTLE KAZANMAK! Kitabı ÇIKTI!

          
        

 

Google Grupları
TÜRKiYE PATENT HAREKATI
Bu grubu ziyaret et

Biliyor musunuz?

BULAŞIK MAKİNASI
BULAŞIK MAKİNASI  
19. yüzyılın son 30 yılında, 30'u aşkın amerikalı kadın, bulaşık makinesi için patent aldı. En başarılı olan ve ticari üretimi yapılan ilk makineyi Josephine Cochran icat etti; Cochran patent başvurusunu 1885'te yapmıştı.

Arçelik, uluslararası patent liginde 35 sıra çıktı,101'inci oldu.
 Arçelik, dünyada en çok patent başvurusu yapan ilk 500 şirket içinde birçok devi geride bırakarak Google'ın ardından 101'inci sıraya yerleşti Koç Topluluğu şirketlerinden Arçelik A.Ş., 2007 yılında gerçekleştirdiği
143 uluslararası başvuruyla dünya çapında en çok başvuru yapan ilk 500 şirket arasında 35 sıra yükselerek, 101'inci sıraya yerleşti ve listede yer alan tek Türk şirketi oldu.
İlk 100'de dev global şirketlerin açıklandığı listede, Arçelik, birçok önemli uluslararası şirketi geride bırakarak Google'ın ardından 101. sırada yer aldı. Patent Şampiyonları Ligi'nde devlerin arasına giren tek Türk şirketi olan Arçelik, Avrupa Komisyonu raporuna göre Ar-Ge'ye en fazla kaynak ayıran 1.000 dünya şirketi arasındaki tek Türk şirketi.
Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, "Dünya Fikri Haklar Örgütü tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan verilere göre, 2007'de dünya genelinde patent başvuru sayısı 156 bin 100 adeti bularak, 2006'ya göre yüzde 4.7 artarak rekor düzeye çıktı. Türkiye ise yüzde 10'luk bir artış ve 296 başvuruyla dünyada en çok uluslararası patent başvurusu yapan ülkeler sıralamasında 30. sırada yer aldı. Arçelik, 143 başvuruyla Türkiye'nin dünya ligindeki bu konumuna katkıda bulunmaktan dolayı gurur duyuyor" dedi.
Özdemir, "Türkiye'den Dünya Fikri Haklar Örgütü'ne yapılan patent başvurularının yüzde 45'inin sahibi olan Arçelik'in bu başarısı, patent ve sınai mülkiyet haklarına verdiği önemin ve aynı zamanda 1990'lı yıllardan beri Ar-Ge'ye ve teknolojiye yaptığı yatırımların bir sonucudur. Arçelik'in başarısındaki en önemli faktörlerden biri, teknoloji ve yenilik yaratabilme gücüdür. Sahip olduğumuz teknoloji ve geliştirdiğimiz ürünlerle standartları takip eden değil, standartları oluşturan bir şirketiz. Türkiye'nin en yaratıcı ve seçkin mühendislerinden oluşan 550 kişilik Ar-Ge ekibimiz var" dedi.
 

Makaleler

Faydalı Model Belgesi
Küçük buluşlar için alınan faydalı model belgesi 10 yıllık korumayı sağlıyor. Bu faydalı model belgesi için herhangi bir araştırma ve incelemeye yapılmadan sadece müracaat ederek ilana açılıyor.Bu ilan süresinden sonra belgeye bağlanıyor. Yaklaşık 12 ayda bu belgeyi alabiliyorsunuz. Bu da Türkiye ’de en çok tercih edilen müracaat şeklidir.
Devamını oku...

 

Makaleler

Patent Ödüldür
Sınaî mülkiyet kavramı, genel tanımıyla, sanayide ve tarımdaki buluşların, yeniliklerin, yeni tasarımların ve özgün çalışmaların ilk uygulayıcıları adına veya ticaret alanında üretilen ve satılan malların üzerindeki işaretlerin sahipleri adına kayıt edilmesini ve ilk uygulayıcıların ürünü üretme veya satma hakkına
Devamını oku...