Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak

adres_kitap

PATENTLE KAZANMAK! Kitabı ÇIKTI!

          
        

 

Google Grupları
TÜRKiYE PATENT HAREKATI
Bu grubu ziyaret et

İkitelli markalaşmaya gidiyor
 KOBİ şehri İkitelli OSB, yapısal dönemden yaşamsal dönüşüme geçti. Yaklaşık 20 yıldır devam eden kemikleşmiş sorunlarına tek tek çözüm bulan İkitelli OSB için 2007; üretim, ticaret, istihdam ve markalaşma yılı olacak. Yaklaşık 700 hektar alan üzerinde
37 sanayi kooperatifi ve 30 bin işyerinden oluşan İkitelli OSB, üretim ve ticaret merkezi özellikleriyle markalaşıyor. Farklı sektörlerdeki meslek gruplarının üretim merkezi olan OSB, sadece üretim gücüyle değil sosyal projelerle de fark yaratmaya hazırlanıyor. 
İkitelli OSB Başkan Vekili Nuri Konak, İkitelli’yi dünya arenasına bir marka olarak çıkaracaklarını söylüyor. Bugüne kadar her türlü sektörün üretim ve ticaret merkezi olduklarını belirten Konak, “Amacımız KOBİ Başkenti İkitelli OSB’yi dünyaya duyurmaktır. Bölge firmalarının üretim, satış ve pazarlama süreçlerini geliştirerek bölge üreticisinin önünü açacağız. İkitelli OSB’yi yurtiçi ve yurtdışında markalaştırarak devlete yılda 5 milyar dolar katma değer sağlayacak bir merkeze dönüştüreceğiz” diyor. 
Konak, kurulduğu günden bu yana; imar, iskan, tapu, plan ve projelerle uğraşan İkitelli OSB’de yaşamsal dönüşümü inşa ettiklerini açıklıyor. 2007 yılı itibariyle OSB’nin önünü açacaklarını ifade eden Konak, “Yaklaşık 20 yıldır süren sorunları bitirme noktasına geldik. İşyeri açma ve çalışma ruhsatlarını 1 günde veriyoruz. İkitelli OSB, dinamik yapısına yakışır bir vizyonla büyümeye devam edecek. 2007 yılı bizim için yeniden doğuş zamanı olacak” diye konuşuyor. 
Ölçü ayar merkezi geliyor.
İkitelli OSB’de yürütülen projeler hakkında bilgi veren Nuri Konak, Balkanların ve Ortadoğu’nun en büyükölçü ayar merkezini yaptıklarını söylüyor. Ayar merkezini, sanayide gelişmenin birinci öncelikleri arasında sayan Konak, “Tüm plan ve projeler yapıldı.Bu merkezde Ar-Ge çalışmaları yürütülecek ve buna yönelik laboratuvarlar olacak. Kooperatiflerimiz ve üyelerimiz ticaret sicil belgelerini buradan alacaklar. Bağ-Kur ve SSK ilgili bütün işletmeler de burada yapılacak” açıklamasını yapıyor. Konak, ayrıca  itfaiye, karakol ve sağlık ocağının yapımı için gerekli ihaleleri 11 Temmuz 2007’de yapacaklarını açıklıyor. OSB sosyal donatılarından itfaiye ve karakol yaklaşık 1 milyon 600 bin YTL’ye mal olacak.
Kendi elektriğini üretmek istiyor. 

İkitelli OSB, OSB Kanunu’ndan aldığı hakla BEDAŞ’tan aldığı elektriği bölge sanayicisine kendi dağıtacak. Sanayiye, kesintisiz, temiz ve güvenilir enerji vermek amacında olduklarını söyleyen Konak, “Yakın dönemde bölge sanayicisinin elektriğini vereceğiz. İkinci adımda ise; bölgeye ucuz enerji sunmayı düşünüyoruz. Biraz daha zamana ihtiyacımız var. Daha sonra ise kendi enerji santralimizi kurmak istiyoruz” ifadelerini kullanıyor. İkitelli OSB’de şu an aylık 50- 60 milyon kilovatsaat enerji kullanılıyor. Konak, iddialı; bölge sanayicisinin projenin tüm aşamaları bittikten sonra piyasada yüzde 10 ucuz enerji kullanacağını belirtiyor. Konak, şöyle konuşuyor: “Önümüzdeki dönemlerde İstanbul’daki 5 OSB ile işbirliği kararı aldık. İstanbul’da 5 OSB’nin aylık enerji tüketimi 130 milyon kilovatsaat. OSB’lerle ortak hareket edeceğiz. Serbest tüketici ve üretici olarak devletin hidrolik, termik hatta nükleer santrallerine talibiz.” 
Konak, 3 santralin özelleştirilmesini beklediklerini, 5 OSB ile yürütülen işbirliğinin başarılı olmaması halinde de İkitelli OSB olarak projeyi gerçekleştirecek kaynağı yaratabileceklerini duyuruyor. 
Trafik için projeler hazır. 
Bölgenin trafik sorununa da değinen Konak, metro inşaatının OSB sınırları içinde olduğunu ve 2008’nin sonunda bölgenin trafik sorununun çözüleceğini duyuruyor. Yapılacak metro hattında 5 istasyon bulunuyor. Yeni planlama ile 2007’nin sonunda TEM’e 7 şeritle bağlanacaklarını belirten Konak, “Edirne ve Adapazarı arasındaki TEM otoyolunun günlük kapasitesi 250 bin araç. Sadece İkitelli OSB’den her gün 150 -180 bin araç çıkış yapıyor. Biz İkitelli’yi boşaltacağız ancak bu kez de TEM otoyolu tıkanacak. Devletimizle işbirliği yaparak, OSB’den farklı yönlere alternatif çıkışlar yapmayı planlıyoruz” diye konuşuyor. 
İkitelli OSB kabına sığmıyor,  yatırım için  yer aranıyor.
Yapılaşma sürecini yüzde 90 oranında tamamlayan İkitelli OSB’de yaklaşık 160 bin kişi istihdam ediliyor. Bölgenin doluluk oranı ise yüzde 80’ler dolayında. 30 bin ünitede 24 bin 500 işyerinin bulunduğu İkitelli OSB’nin temel sorununu yer darlığı oluşturuyor. 
İkitelli Organize Küçük Sanayi Bölgesi Kooperatifleri Birliği (İSKOBİR)ve ESKOOP Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Akgün, İkitelli’nin etrafının konutlarla çevrili olmasını eleştirerek, “Bölgemiz artık üreticilerimize dar geliyor. İkitelli OSB’nin patronajı altında yeni ve gerçek OSB’ye ihtiyaç var. Avrupa yakasında en az 20 milyon metrekare alana ihtiyaç var” diyor. 
İkitelli OSB’yi açık üniversiteye benzeten Akgün, İkitelli OSB’nin küçük sanayi sitesi olarak artık ihtisas merkezi olduğunu, bugün bölge üreticilerinin 100’ün üzerinde ülkeye 2.5 milyar doları aşkın ihracat yaptığını söylüyor. Akgün, şöyle konuşuyor: “İkitelli OSB’de yeri dar gelen üreticileri kurulacak yeni bir OSB’ye kaydırmak zorundayız. Bir müteşebbis olarak kurulacak yeni OSB, gerçek sanayiciler tarafından yönetilmeli. Yapılacak OSB’nin tüm ihtiyacı da bölgeye gidecek sanayiciler tarafından karşılanmalı. Devlet, tarım arazisi olmayan alanlarını KOBİ sanayicilerine bedel almadan vermelidir. Bu gerçek sanayiciye altyapı bittikten sonra 2 yıl içinde faaliyete geçmesi, istihdam koşulu ve işyerini 25 yıl süreyle satmayacağına dair şart koşulmalıdır. Böylece rantın da önüne geçilmiş olacaktır.” 
Silivri’de yer arayışı var
İkitelli OSB’de bugün kadar 60 küçük sanayici büyüyerek orta ölçekli sanayici hüviyetini kazanmış. Akgün, üyelerinin yarıya yakınının yer darlığı nedeniyle arayışlarda olduğunu söylüyor. İkitelli OSB’nin büyüyebileceği alan olarak da Silivri’yi gösteren Akgün, “İkitelli OSB olarak Silivri’de 22 milyon metrekarelik alan belirledik. Farklı yer arayışlarımız sürecek. Büyük ölçekli işletmelerin İstanbul’un dışında faaliyet yürütmesinin yolları açılmalı” diye konuşuyor.

 

Makaleler

Taklit değil yenilik yapan ülke olmalıyız
Adres Patent markalarıyla tanınan bir ülke olmak için kolları sıvadı. Türkiye'de tescilsiz marka kalmasın” ilkesiyle yola çıkan bir grup avukatın oluşturduğu Adres Patent, şimdi dünyaya açılıyor. Telif hakları konusunda uzman olan Av. Ali YÜKSEL-Av. Hilmi ÖZALP Hukuk Bürosu avukatları tarafından
Devamını oku...

 

Makaleler

İkitelli markalaşmaya gidiyor
KOBİ şehri İkitelli OSB, yapısal dönemden yaşamsal dönüşüme geçti. Yaklaşık 20 yıldır devam eden kemikleşmiş sorunlarına tek tek çözüm bulan İkitelli OSB için 2007; üretim, ticaret, istihdam ve markalaşma yılı olacak. Yaklaşık 700 hektar alan üzerinde
Devamını oku...