Teknolojik Gelişmeler

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak

adres_kitap

PATENTLE KAZANMAK! Kitabı ÇIKTI!

Giriş Formu          
        

Anket

"Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları" denildiğinde aklınıza ilk gelen nedir?
 

 

Google Grupları
TÜRKiYE PATENT HAREKATI
Bu grubu ziyaret et

BİRÇOK BAŞARILI MUCİT YAPTIKLARI EN İYİ ŞEYİ YAPMALARI GEREKTİĞİNİ ÇOK ERKEN ÖĞRENMİŞTİR.

Amerikanın en üretken mucitlerinden biri olan Jerome H. Lemelson, imalat sektöründeki kötü bir iş denemesinin ardından sadece icat etmeye odaklanmış ve bugün 500’ ün üzerinde patentli buluşa sahip olmuştur. Kablosuz telefon, telesekreter ve hava temizleme sisteminin mucidi olan Japon Yujiro Yamamoto da aynı şekilde başarısız bir iş kurma girişiminden sonra bu icatları yapmış ve patentlerini almıştır. Her ikisi de en iyi yaptıkları işi yapmaları ve pazarlamayı uzmanlarına bırakmaları gerektiğini gayet iyi biliyorlardı.

Aydınlı Mühendis Yeni Buluşunu İzmir Fuarı'nda Tanıtacak
Aydınlı Makine Mühendisi Çoşkun Cambazoğlu, elektriğin olmadığı yerlerde tarımsal sulama yapılmasını sağlayan Yüzey Sulamalı DC Sistem makine ile tarımsal sulamada mazot kullanımını ortadan kaldırmayı amaçlıyor.
Devamını oku...
 
Şekerden Elektrik Üreten Pil Yapıldı
 JAPON elektronik firması Sony, karbonhidrat ve şekerden bir walkman'i çalıştırmaya yetecek kadar elektrik üretebilen bir pil geliştirdi. Japonya'nın başkenti Tokyo'da önceki gün basın mensuplarına tanıtılan pilin, içine boşaltılan şekerli bir "enerji içeceği" sayesinde 50 milivat elektrik ürettiği ve bir MP3çalar'ı ve bu cihaza bağlanan hoparlörleri çalıştırdığı görüldü.
Devamını oku...
 
Patent Başvurusunda Çin'i Geride Bıraktık
 Türkiye’de patent başvurularında dünya ortalamasının çok üzerinde artışlar meydana geldi. Uluslararası patent başvurularında (PCT) üç yıllık toplam artışlar dikkate alındığında yüzde 241 artışla Türkiye, Çin’i geride bırakarak en çok artış sağlayan ülke oldu. Türkiye’de 2003 yılında 38 bin olan marka başvurusu ise 2006 yılında 67 bine ulaştı.
Devamını oku...
 
Güneşten soğutma enerjisi yarattı
 Almanya'da Jülich Araştırma Merkezi'nde çalışan Dr. Ahmet Lokurlu, 10 yılda geliştirdiği sistemle güneş ısısından yeni bir enerji üretti. Türk bilim adamı Dr. Ahmet Lokurlu, gelecekte insanoğlunun yaşam mücadelesinin temel sorunlarından biri olarak görülen enerjide yeni bir kaynak yaratarak dünyanın ilgisini çekti.
Devamını oku...
 
İkitelli markalaşmaya gidiyor
 KOBİ şehri İkitelli OSB, yapısal dönemden yaşamsal dönüşüme geçti. Yaklaşık 20 yıldır devam eden kemikleşmiş sorunlarına tek tek çözüm bulan İkitelli OSB için 2007; üretim, ticaret, istihdam ve markalaşma yılı olacak. Yaklaşık 700 hektar alan üzerinde
Devamını oku...
 
İlk Yerli Spor Otomobil Görücüye Çıkıyor
 Türkiye'nin ilk yerli spor otomobili “Etox”un tanıtımı 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda İstanbul'da yapılacak. Türkiye'nin ilk yerli spor otomobili Etox gün sayıyor. Reklamlarında Rıdvan Dilmen'in oynayacağı Etox şimdiden sipariş almaya başladı.
Devamını oku...
 
Küresel ısınmaya karşı özel şemsiye üretecek
 Küresel ısınmanın yağmur şemsiyesi satışlarını vurduğunu söyleyen Celal Birsen bu nedenle hem güneşten hem de yağmurdan etkilenmeyecek özel şemsiye üretimi üzerinde çalıştıklarını kaydetti.Bir festivalde Sibel Can'a hediye ettiği 'pırlantalı' şemsiye ile gündeme gelen işadamı Celal Birsen, bu yıl dore kumaşların ve Swarovski taşların kullanılacağı özel şemsiyeler de üreteceklerini söyledi.
Devamını oku...
 
Eğitim için 'kurusıkı mayın' üretti
Mucit Remzi Doğan, son dönemde şehit düşen asker sayısındaki artış üzerine eğitim amaçlı kullanılması amacıyla kurusıkı mayın üretti. Remzi doğan patentini aldığı kurusıkı mayının teröristlere karşı caydırıcı olarak kullanılabileceğini de söyledi. İcat ettiği kurusıkı mayının sadece ses ve görüntü olarak benzediğini,
Devamını oku...
 
Sağlık Kayıtları için Yazılım Geliştirdiler
 ODTÜ’lü araştırmacılar, geçirilen hastalıklardan kullanılan ilaçlara kadar bütün sağlık bilgilerine anında ulaşılarak teşhisi kolaylaştıracak bir yazılım geliştirdi.
Devamını oku...
 
Hanımlar Müjde DİLSİZ GELİN Hizmetinizde;
 Sabah kahvaltılarda, akşam 5 çayında kısacası çay keyfinin yaşandığı her anda ve her yerde DİLSİZ GELİN (Halojen lambalı ısıtma sistemine sahip masa ve sehpa) çay keyfini eziyet olmaktan çıkarıyor. Nasılmı ?
Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 71 72 73 74 75 76 Sonraki > Son >>

Sayfa 73 - 76

Makaleler

Etme bulma dünyası
Kotalar öyle veya böyle kalkacak. Bundan kaçış yok. Çin, Hindistan, Pakistan ve Endenozya vb. Uzakdoğu ülkeleri dünya piyasasına girecekler, pazar payları dengesini de altüst edecekler. Her ne kadar uzmanlar, yetkililer, politikacılar tersi açıklamalar yapsalar da bu böyle olacak.
Devamını oku...

 

Makaleler

Gâvur icadı
Ülkemizin buğday ambarı İç Anadolu ovasına biçerdöğer 70'li yıllarda girdi. 80'li yıllarda yaygınlaştı. Hüseyin Rahmi'nin romanlarında okuduğumuz 'gâvur icadı' tepkisini veren kuşaklar da o dönemlerde hâlâ 'tedavülde' idi. Meğer biçerdöğerin patenti Amerika'da 21 Haziran 1834'te tescil edilmiş imiş. Türk Patent Enstitüsü'nün
Devamını oku...

Flaş Haber

Adres Patent'ten Patent Kanunu Açıklaması

TBMM’nin gündemi cumhurbaşkanlığına ilişkin anayasa değişikliği olsa da, öncesinde ekonomi yasalarının hızla kanunlaştırılması hedefleniyordu. Bu kapsamda Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı, yılbaşından önce Genel Kurul’da ele alındı.

 

Devamını oku...
 
Türkiye'nin En Girişimci ve Yenilikçi 50 Üniversitesi Açıklandı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu'nda, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2016 sonuçlarını açıkladı. Türkiye'nin en girişimci ve yenilikçi üniversitesi Sabancı Üniversitesi oldu.

Devamını oku...
 
Motor Mükemmeliyet Merkezi için güç birliği devam Ediyor

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü bünyesinde kurulacak olan “Motor Mükemmeliyet Merkezi” için çalışmalar devam ediyor. Merkez ile birlikte ülkemizde; kamyon, traktör ve tarım makinası, jeneratör, iş makinaları ve menzil uzatıcı motorlar konularında yerli üreticiler oluşturmak hedefleniyor.
 
Devamını oku...
 

Referanslarımız

Teknolojik Gelişmeler