Teknolojik Gelişmeler

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak

adres_kitap

PATENTLE KAZANMAK! Kitabı ÇIKTI!

Giriş Formu          
        

Anket

"Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları" denildiğinde aklınıza ilk gelen nedir?
 

 

Google Grupları
TÜRKiYE PATENT HAREKATI
Bu grubu ziyaret et

BİRÇOK BAŞARILI MUCİT YAPTIKLARI EN İYİ ŞEYİ YAPMALARI GEREKTİĞİNİ ÇOK ERKEN ÖĞRENMİŞTİR.

Amerikanın en üretken mucitlerinden biri olan Jerome H. Lemelson, imalat sektöründeki kötü bir iş denemesinin ardından sadece icat etmeye odaklanmış ve bugün 500’ ün üzerinde patentli buluşa sahip olmuştur. Kablosuz telefon, telesekreter ve hava temizleme sisteminin mucidi olan Japon Yujiro Yamamoto da aynı şekilde başarısız bir iş kurma girişiminden sonra bu icatları yapmış ve patentlerini almıştır. Her ikisi de en iyi yaptıkları işi yapmaları ve pazarlamayı uzmanlarına bırakmaları gerektiğini gayet iyi biliyorlardı.

Ford OTOSAN'dan Ar-Ge Atağı
Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (OTOSAN) Ar-Ge Koordinasyon Müdürü Dr. Murat Yıldırım, hibrit araç, yakıt pili ve sürüş güvenlikli araç olmak üzere geleceğe yönelik pek çok projeye imza attıklarını bildirdi.Yıldırım, Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde kurulu Ford Otosan'da düzenlenen fabrika gezisinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada,
Devamını oku...
 
Google'dan Ay'a ilk Robot Gönderene 20 Milyon Dolar
İnternet devi Google, en az 500 metre mesafe kat edecek ve Dünya'ya yüksek çözünürlüklü görüntüler gönderebilecek bir elektronik aracı, Ay'a ilk gönderene 20 milyon dolar ödül verecek.Google'ın açıklamasına göre,
Devamını oku...
 
Renault'dan Kullan At Otomobil
DACIA markasıyla ucuz otomobiller piyasasında 5 bin eurodan başlayan fiyatlarla ipi göğüsleyen Renault, ucuzdan daha da ucuz bir versiyon için hazırlıklarını sürdürüyor. Renault Başkanı Carlos Ghosn, 2007 Frankfurt Otomobil Fuarı'nda, ''3 bin dolarlık kullan at tipi'' otomobil projesine hız verdiklerini açıkladı.
Devamını oku...
 
Sentetik Canlı İçin Patent Başvurusu
Dünyada ilk klonlama işleminden 10 yıl sonra bu kez J. Craig Venter Enstitüsü bilim adamları yapay genlerden üretilecek yeni bir yaşam formu için patent başvurusunda bulundurlar. Yeni bir yaşam formu ile sentetik bir organizma yaratmayı planlayan bilim adamları, başvuruları kabul edilirse bu yeni buluşun dünya çapında patentine sahip olacaklar.
Devamını oku...
 
Ar-Ge Yapan KOBİ'ye AB'den 500 milyon YTL Hibe
 AB nisan ayından bu yana araştırma geliştirme (Ar-Ge) yapan Türk KOBİ'lerine hibe kredisi veriyor. Türkiye'ye toplam 500 milyon YTL bütçe ayıran AB'ye Ar-Ge yaptığını bildiren Türk KOBİ'si 400 milyon YTL'ye kadar hibe alabiliyor
Devamını oku...
 
Fındık Kabuğundan Organik Gübre
 Sakarya Valiliği'nce kurulan laboratuvarda fındık çotanağından (dış kabuğu) geliştirilen organik gübre formülü 300 bin YTL'ye satıldı. Yeni üretilen gübre tamamen organik ve hiçbir kimyasal içermiyor. Tamamen doğal olduğundan sanayi gübreleri gibi zamanla toprağa zarar vermiyor.
Devamını oku...
 
Hijyenik Ürünler de Artık Küresel Isınmaya Duyarlı
 Küresel ısınma ve buna bağlı olarak susuzluk tartışmalarının gündemden düşmediği bu günlerde Patent Hattı olarak, bu konuya duyarlı ürünler üreten Orjin Hijyen'in sahibi Adnan Ceyhan ile roportaj yaptık.
Devamını oku...
 
Türk Mucitlerden İlginç Buluşlar
Türk Mucitler yaptıkları akıl almaz buluşlarla Patent vekillerinin kapılarını zorlamaya devam ediyor. 1995’ten bu yana her geçen yıl artış gösteren patent ve faydalı model başvuruları ve tescillerinde ilginç buluşlar dikkat çekiyor.
Devamını oku...
 
A380 için 380'den Fazla Patent
A380 geliştirme aşamasında Airbus, tamamen yeni kendisi için geliştirilmiş teknolojiler için 380’in üzerinde patent başvurusunda bulundu. Aralık 200’de programın sunulmasında bugüne bu yeni teknolojiler ayrıntılı testlerden geçti. Aerodinamik, kabin tasarımı, motor entegrasyonu, uçuş kontrolü, uçak sistemleri, üretim teknikleri ve hafif kompozit materyallerin yoğun kullanımı alanında gerçekleştirilen yenilikler sayesinde A380 dünyanın en ileri ve verimli uçağı haline geldi.
Devamını oku...
 
Motor Yakıtında Müthiş Buluş
Borik asit parçacıklarının motor yağını kayganlaştırdığını ortaya çıkaran Dr. Ali Erdemir sayesinde her gün milyonlarca varil yakıt tasarrufu sağlanabilir. ABD Enerji Bakanlığına bağlı Argonne Laboratuvarlarında çalışan Türk bilim adamı Dr. Ali Erdemir, borik asit parçacıklarını motor yağıyla karıştırarak, yağın daha kaygan hale gelmesini sağladı.
Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 71 72 73 74 75 76 Sonraki > Son >>

Sayfa 72 - 76

Makaleler

Türkiye'deki patent başvuruları ne orandadır?
Patent konusu henüz Türk işadamının ve sanayinin gündemine girmedi. Türkiye ’nin AB sürecindeki en önemli konularından bir tanesi bu olacaktır. Rekabetin hızla yaşandığı günümüzde firmaların Avrupalı rakipleri karşısındaki en zayıf noktası bu konudaki bilgi eksikliğidir.
Devamını oku...

 

Makaleler

Tescilsiz marka ile ihracatın riskleri.
İhracat yapan firmalarımızın, ihracat yaptıkları ya da faaliyette bulundukları ülkelerde markalarını tescil ettirmeleri veya diğer bir deyişle tescilli markalarlar ile ihracat yapmaları konusunda göstermiş oldukları bilinç her geçen gün hız kazanıyor.
Devamını oku...

Flaş Haber

Adres Patent'ten Patent Kanunu Açıklaması

TBMM’nin gündemi cumhurbaşkanlığına ilişkin anayasa değişikliği olsa da, öncesinde ekonomi yasalarının hızla kanunlaştırılması hedefleniyordu. Bu kapsamda Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı, yılbaşından önce Genel Kurul’da ele alındı.

 

Devamını oku...
 
Türkiye'nin En Girişimci ve Yenilikçi 50 Üniversitesi Açıklandı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu'nda, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2016 sonuçlarını açıkladı. Türkiye'nin en girişimci ve yenilikçi üniversitesi Sabancı Üniversitesi oldu.

Devamını oku...
 
Motor Mükemmeliyet Merkezi için güç birliği devam Ediyor

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü bünyesinde kurulacak olan “Motor Mükemmeliyet Merkezi” için çalışmalar devam ediyor. Merkez ile birlikte ülkemizde; kamyon, traktör ve tarım makinası, jeneratör, iş makinaları ve menzil uzatıcı motorlar konularında yerli üreticiler oluşturmak hedefleniyor.
 
Devamını oku...
 

Referanslarımız

Teknolojik Gelişmeler