Teknolojik Gelişmeler

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak

adres_kitap

PATENTLE KAZANMAK! Kitabı ÇIKTI!

Giriş Formu          
        

Anket

"Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları" denildiğinde aklınıza ilk gelen nedir?
 

 

Google Grupları
TÜRKiYE PATENT HAREKATI
Bu grubu ziyaret et

BİRÇOK BAŞARILI MUCİT YAPTIKLARI EN İYİ ŞEYİ YAPMALARI GEREKTİĞİNİ ÇOK ERKEN ÖĞRENMİŞTİR.

Amerikanın en üretken mucitlerinden biri olan Jerome H. Lemelson, imalat sektöründeki kötü bir iş denemesinin ardından sadece icat etmeye odaklanmış ve bugün 500’ ün üzerinde patentli buluşa sahip olmuştur. Kablosuz telefon, telesekreter ve hava temizleme sisteminin mucidi olan Japon Yujiro Yamamoto da aynı şekilde başarısız bir iş kurma girişiminden sonra bu icatları yapmış ve patentlerini almıştır. Her ikisi de en iyi yaptıkları işi yapmaları ve pazarlamayı uzmanlarına bırakmaları gerektiğini gayet iyi biliyorlardı.

A380 için 380'den Fazla Patent
A380 geliştirme aşamasında Airbus, tamamen yeni kendisi için geliştirilmiş teknolojiler için 380’in üzerinde patent başvurusunda bulundu. Aralık 200’de programın sunulmasında bugüne bu yeni teknolojiler ayrıntılı testlerden geçti. Aerodinamik, kabin tasarımı, motor entegrasyonu, uçuş kontrolü, uçak sistemleri, üretim teknikleri ve hafif kompozit materyallerin yoğun kullanımı alanında gerçekleştirilen yenilikler sayesinde A380 dünyanın en ileri ve verimli uçağı haline geldi.
Devamını oku...
 
Motor Yakıtında Müthiş Buluş
Borik asit parçacıklarının motor yağını kayganlaştırdığını ortaya çıkaran Dr. Ali Erdemir sayesinde her gün milyonlarca varil yakıt tasarrufu sağlanabilir. ABD Enerji Bakanlığına bağlı Argonne Laboratuvarlarında çalışan Türk bilim adamı Dr. Ali Erdemir, borik asit parçacıklarını motor yağıyla karıştırarak, yağın daha kaygan hale gelmesini sağladı.
Devamını oku...
 
İlk Yerli Spor Otomobil Görücüye Çıkıyor
 Türkiye'nin ilk yerli spor otomobili “Etox”un tanıtımı 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda İstanbul'da yapılacak. Türkiye'nin ilk yerli spor otomobili Etox gün sayıyor. Reklamlarında Rıdvan Dilmen'in oynayacağı Etox şimdiden sipariş almaya başladı.
Devamını oku...
 
Küresel ısınmaya karşı özel şemsiye üretecek
 Küresel ısınmanın yağmur şemsiyesi satışlarını vurduğunu söyleyen Celal Birsen bu nedenle hem güneşten hem de yağmurdan etkilenmeyecek özel şemsiye üretimi üzerinde çalıştıklarını kaydetti.Bir festivalde Sibel Can'a hediye ettiği 'pırlantalı' şemsiye ile gündeme gelen işadamı Celal Birsen, bu yıl dore kumaşların ve Swarovski taşların kullanılacağı özel şemsiyeler de üreteceklerini söyledi.
Devamını oku...
 
Eğitim için 'kurusıkı mayın' üretti
Mucit Remzi Doğan, son dönemde şehit düşen asker sayısındaki artış üzerine eğitim amaçlı kullanılması amacıyla kurusıkı mayın üretti. Remzi doğan patentini aldığı kurusıkı mayının teröristlere karşı caydırıcı olarak kullanılabileceğini de söyledi. İcat ettiği kurusıkı mayının sadece ses ve görüntü olarak benzediğini,
Devamını oku...
 
Ar-Ge Yapan KOBİ'ye AB'den 500 milyon YTL Hibe
 AB nisan ayından bu yana araştırma geliştirme (Ar-Ge) yapan Türk KOBİ'lerine hibe kredisi veriyor. Türkiye'ye toplam 500 milyon YTL bütçe ayıran AB'ye Ar-Ge yaptığını bildiren Türk KOBİ'si 400 milyon YTL'ye kadar hibe alabiliyor
Devamını oku...
 
Aydınlı Mühendis Yeni Buluşunu İzmir Fuarı'nda Tanıtacak
Aydınlı Makine Mühendisi Çoşkun Cambazoğlu, elektriğin olmadığı yerlerde tarımsal sulama yapılmasını sağlayan Yüzey Sulamalı DC Sistem makine ile tarımsal sulamada mazot kullanımını ortadan kaldırmayı amaçlıyor.
Devamını oku...
 
Şekerden Elektrik Üreten Pil Yapıldı
 JAPON elektronik firması Sony, karbonhidrat ve şekerden bir walkman'i çalıştırmaya yetecek kadar elektrik üretebilen bir pil geliştirdi. Japonya'nın başkenti Tokyo'da önceki gün basın mensuplarına tanıtılan pilin, içine boşaltılan şekerli bir "enerji içeceği" sayesinde 50 milivat elektrik ürettiği ve bir MP3çalar'ı ve bu cihaza bağlanan hoparlörleri çalıştırdığı görüldü.
Devamını oku...
 
Patent Başvurusunda Çin'i Geride Bıraktık
 Türkiye’de patent başvurularında dünya ortalamasının çok üzerinde artışlar meydana geldi. Uluslararası patent başvurularında (PCT) üç yıllık toplam artışlar dikkate alındığında yüzde 241 artışla Türkiye, Çin’i geride bırakarak en çok artış sağlayan ülke oldu. Türkiye’de 2003 yılında 38 bin olan marka başvurusu ise 2006 yılında 67 bine ulaştı.
Devamını oku...
 
Güneşten soğutma enerjisi yarattı
 Almanya'da Jülich Araştırma Merkezi'nde çalışan Dr. Ahmet Lokurlu, 10 yılda geliştirdiği sistemle güneş ısısından yeni bir enerji üretti. Türk bilim adamı Dr. Ahmet Lokurlu, gelecekte insanoğlunun yaşam mücadelesinin temel sorunlarından biri olarak görülen enerjide yeni bir kaynak yaratarak dünyanın ilgisini çekti.
Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Sonraki > Son >>

Sayfa 69 - 73

Makaleler

Patent Ödüldür
Sınaî mülkiyet kavramı, genel tanımıyla, sanayide ve tarımdaki buluşların, yeniliklerin, yeni tasarımların ve özgün çalışmaların ilk uygulayıcıları adına veya ticaret alanında üretilen ve satılan malların üzerindeki işaretlerin sahipleri adına kayıt edilmesini ve ilk uygulayıcıların ürünü üretme veya satma hakkına
Devamını oku...

 

Makaleler

Etme bulma dünyası
Kotalar öyle veya böyle kalkacak. Bundan kaçış yok. Çin, Hindistan, Pakistan ve Endenozya vb. Uzakdoğu ülkeleri dünya piyasasına girecekler, pazar payları dengesini de altüst edecekler. Her ne kadar uzmanlar, yetkililer, politikacılar tersi açıklamalar yapsalar da bu böyle olacak.
Devamını oku...

Flaş Haber

Adres Patent'ten Patent Kanunu Açıklaması

TBMM’nin gündemi cumhurbaşkanlığına ilişkin anayasa değişikliği olsa da, öncesinde ekonomi yasalarının hızla kanunlaştırılması hedefleniyordu. Bu kapsamda Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı, yılbaşından önce Genel Kurul’da ele alındı.

 

Devamını oku...
 
Türkiye'nin En Girişimci ve Yenilikçi 50 Üniversitesi Açıklandı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu'nda, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2016 sonuçlarını açıkladı. Türkiye'nin en girişimci ve yenilikçi üniversitesi Sabancı Üniversitesi oldu.

Devamını oku...
 
Motor Mükemmeliyet Merkezi için güç birliği devam Ediyor

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü bünyesinde kurulacak olan “Motor Mükemmeliyet Merkezi” için çalışmalar devam ediyor. Merkez ile birlikte ülkemizde; kamyon, traktör ve tarım makinası, jeneratör, iş makinaları ve menzil uzatıcı motorlar konularında yerli üreticiler oluşturmak hedefleniyor.
 
Devamını oku...
 

Referanslarımız

Teknolojik Gelişmeler